Wstęp
Spektroskopia optyczna stanowi jedną z podstawowych dziedzin fizyki. Młodzież szkolna już na bardzo wczesnym etapie edukacji poznaje wygląd pięknych widm poszczególnych pierwiastków w ramach lekcji fizyki. Przy dzisiejszym zaawansowaniu technicznym wykonanie doświadczenia z rozszczepieniem światła nie powinna stanowić wyzwania, a jednak wciąż brakuje nam łatwo dostępnych, ale dobrych rozwiązań w tym zakresie.
W celu propagowania nauki wśród uczniów i studentów staramy się uzyskać niedrogi i łatwy w wykonaniu spektroskop papierowy. Widma uzyskiwane za jego pomocą powinny dawać obrazy podobne do tych umieszczonych w podręcznikach fizyki. Ponadto projekt idzie o krok dalej oferując użytkownikowi aplikację mobilną, zdolną do analizy otrzymanego spektrum.
Instrukcja
Należy wykonywać pod nadzorem osoby pełnoletniej!
Do konstrukcji spektroskopu należy przygotować:
- wydrukowany na grubym papierze szablon spektroskopu (dla płyty CD lub dla siatki dyfrakcyjnej w zależności od wybranej metody dyfrakcji),
- żyletka,
- siatka dyfrakcyjna 1000 szczelin na mm lub siatka z płyty CD,
- czarny marker,
- klej,
- taśma klejąca jednostronna oraz dwustronna,
- nożyk do papieru i deska do krojenia (lub inne narzędzia do wycinania szablonu),
- opcjonalnie tapeta welurowa (lub inny materiał wyciemniający)
- Wytnij szablon po ciągłych linach.
- Pomaluj wycięte elementy czarnym markerem po wewnętrznej stronie (bez linii).
- Jeśli użyłeś grubego papieru nadetnij lekko wzdłuż przerywanych linii na wyciętym szablonie (ułatwi to zginanie papieru, nacięcia muszą być bardzo delikatne).
- Złóż 2 małe przegrody i sklej tak jak na zdjęciu.
- (opcjonalne) oklej wnętrze spektroskopu materiałem wyczerniającym.
- Na dużym zakreskowanym obszarze przyklej siatkę dyfrakcyjną tak jak na zdjęciu (pamiętaj aby odpowiednio dobrać kierunek rys – tęcza widziana przez siatkę dyfrakcyjną powinna być zamontowana prostopadle do szczeliny).
- Siatkę dyfrakcyjną należy zakleić dodatkowym kawałkiem papieru znajdującym się na szablonie (tak aby klej lub taśma nie nachodziły na wycięty obszar, użytkowa część siatki dyfrakcyjnej nie powinna kontaktować się z klejem/taśma)
- UWAGA! dotnij żyletkę do odpowiednich rozmiarów (prostokątny wyczerniony obszar) i przyklej je na mały zakreskowany obszar, tak jak na zdjęciu.
- Do wnętrza spektroskopu przykleić wcześniej złożone przegrody (tak jak na zdjęciu)
- Skleić spektroskop do postaci bryły przestrzennej.
Szablony do wydruku
Aplikacja
Dzięki aplikacji spektroskop staje się spektrometrem. Pozwala ona na identyfikację długości fal zarejestrowanego światła. Dodatkowo umożliwia porównanie otrzymanego spektrum światła z bazą danych znanych spektrów. Aplikacja będzie dostępna na Androidzie. Na ten moment nie została wydana w Sklepie Play. Zachęcamy do obserwowania strony i dodania jej do zakładek, żeby nie przegapić premiery!