Przejdź do treści

SPECLIGHT App

Wstęp


Spektroskopia optyczna stanowi jedną z podstawowych dziedzin fizyki. Młodzież szkolna już na bardzo wczesnym etapie edukacji poznaje wygląd pięknych widm poszczególnych pierwiastków w ramach lekcji fizyki. Przy dzisiejszym zaawansowaniu technicznym wykonanie doświadczenia z rozszczepieniem światła nie powinna stanowić wyzwania, a jednak wciąż brakuje nam łatwo dostępnych, ale dobrych rozwiązań w tym zakresie.
W celu propagowania nauki wśród uczniów i studentów staramy się uzyskać niedrogi i łatwy w wykonaniu spektroskop papierowy. Widma uzyskiwane za jego pomocą powinny dawać obrazy podobne do tych umieszczonych w podręcznikach fizyki. Ponadto projekt idzie o krok dalej oferując użytkownikowi aplikację mobilną, zdolną do analizy otrzymanego spektrum.

Instrukcja


Należy wykonywać pod nadzorem osoby pełnoletniej!

Do konstrukcji spektroskopu należy przygotować:

 • wydrukowany na grubym papierze szablon spektroskopu (dla płyty CD lub dla siatki dyfrakcyjnej w zależności od wybranej metody dyfrakcji),
 • żyletka,
 • siatka dyfrakcyjna 1000 szczelin na mm lub siatka z płyty CD,
 • czarny marker,
 • klej,
 • taśma klejąca jednostronna oraz dwustronna,
 • nożyk do papieru i deska do krojenia (lub inne narzędzia do wycinania szablonu),
 • opcjonalnie tapeta welurowa (lub inny materiał wyciemniający)
  1. Wytnij szablon po ciągłych linach.
  2. Pomaluj wycięte elementy czarnym markerem po wewnętrznej stronie (bez linii).
  3. Jeśli użyłeś grubego papieru nadetnij lekko wzdłuż przerywanych linii na wyciętym szablonie (ułatwi to zginanie papieru, nacięcia muszą być bardzo delikatne).
  4. Złóż 2 małe przegrody i sklej tak jak na zdjęciu.
  5. (opcjonalne) oklej wnętrze spektroskopu materiałem wyczerniającym.
  6. Na dużym zakreskowanym obszarze przyklej siatkę dyfrakcyjną tak jak na zdjęciu (pamiętaj aby odpowiednio dobrać kierunek rys – tęcza widziana przez siatkę dyfrakcyjną powinna być zamontowana prostopadle do szczeliny).
  7. Siatkę dyfrakcyjną należy zakleić dodatkowym kawałkiem papieru znajdującym się na szablonie (tak aby klej lub taśma nie nachodziły na wycięty obszar, użytkowa część siatki dyfrakcyjnej nie powinna kontaktować się z klejem/taśma)
  8. UWAGA! dotnij żyletkę do odpowiednich rozmiarów (prostokątny wyczerniony obszar) i przyklej je na mały zakreskowany obszar, tak jak na zdjęciu.
  9. Do wnętrza spektroskopu przykleić wcześniej złożone przegrody (tak jak na zdjęciu)
  10. Skleić spektroskop do postaci bryły przestrzennej.

  Szablony do wydruku


  Aplikacja


  Dzięki aplikacji spektroskop staje się spektrometrem. Pozwala ona na identyfikację długości fal zarejestrowanego światła. Dodatkowo umożliwia porównanie otrzymanego spektrum światła z bazą danych znanych spektrów. Aplikacja będzie dostępna na Androidzie. Na ten moment nie została wydana w Sklepie Play. Zachęcamy do obserwowania strony i dodania jej do zakładek, żeby nie przegapić premiery!